Polskie Radio Dzieciom

"Odnalezione słońce" czyli o dylematach tłumaczy. Rozmowa z Natalią Mętrak-Rudą

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 09:34
Dawno, dawno temu ludzie mieszkali w drewnianych chatach stojących w lesie. Co wieczór na szczycie gór rozpalali ogniska. W ten sposób oddawali słońcu cześć i wskazywali mu, gdzie dokładnie powinno wzejść następnego ranka. Dziś mieszkają w domach z cegły, a słońce zasnuła smogowa mgła.
Odnalezione słońce tpn Zavel
"Odnalezione słońce" Štěpán ZavřelFoto: mat. prom.

"Odnalezione słońce" to kolejna książka Štěpána Zavřela, czeskiego ilustratora i autora książek dla dzieci. Opowiadane przez niego i pięknie zilustrowane historie są cenione przez młodszych i starszych czytelników. Ponadczasowe, uniwersalne - w sam raz dla dzieci, które ze swobodą poruszają się pomiędzy różnymi kulturami. I to właśnie dlatego opowieść o słońcu została wydana staraniem Wydawnictwa Tatarak w ramach projektu "Ja, Europejczyk".

Tłumaczenie tej historii nie było trudnym zadaniem translatorskim, bo to ilustracje w tej książce wydają się najważniejsze i są wyróżnikiem - mówiła w "Kulturotece" Natalia Mętrak-Ruda, która "Odnalezione słońce" przetłumaczyła na język polski. - Bo w tej książce przesłanie jest najważniejsze. 

Posłuchaj
59:52 2021_11_14 16_59_59_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 Kulturoteka 14 listopada godz. 17:00

Co zrobić, żeby słońce nie zniknęło nam na zawsze? Czy czytelnik tej historii znajdzie na to odpowiedź? Kim jest Andrzej Polkowski? Jak wygląda praca tłumacza, jakie reguły rządzą pracą nad tłumaczeniem literatury dziecięcej.? I jak się pisze dla czytelnika anglojęzycznego o daniach kuchni polskiej? Czy tłumacze mają jakieś dylematy? Zapraszamy  do wysłuchania całej rozmowy. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja "Kulturoteka"  
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Natalia Mętrak-Ruda
Data emisji: 14.11.2021.
Godzina emisji: 17:00

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także
Czytaj także

"Kulturalna strefa". Jak rozwinąć w dziecku pasję do czytania? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 10:00
Jako że książki rozwijają wyobraźnię i wzbogacają słownictwo, dorośli starają się rozkochać dzieci w czytaniu. Niemniej jednak, pomimo że utwory literackie pełnią dużą rolę w naszym życiu, dzieci nie zawsze chcą po nie sięgnąć. Aby przekonać dzieci do takiej formy spędzania czasu, możemy wypróbować metodę czytania wrażeniowego, o której w "Kulturalnej Strefie" w Polskim Radiu Dzieciom odpowiedziała jej autorka, Małgorzata Swędrowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kulturalna strefa" w PR Dzieciom. Rozmowa o książce "Tkaczka chmur"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 11:00
W życiu dzieci wiele jest  niezrozumiałych wydarzeń. Większość z nich wyjaśnią im dorośli. Ale co wtedy, kiedy to dorośli stają w obliczu tego, co niepojęte?Jak wytłumaczyć i przeżyć z dziećmi żałobę po kimś, kogo zabrakło? I jak, podobnie jak bohater "Tkaczki Chmur" ominąć Rzekę Smutku, Wściekły Las i Otchłań Rozpaczy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stare baśnie opowiedziane na nowo. Rozmowa z Zuzanną Orlińską

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 17:50
Wiele starych baśni, jakie opowiadamy naszym dzieciom, pisanych jest archaicznym językiem? Może więc  warto opowiedzieć je na nowo? Podjęła się tego Zuzanna Orlińska, która w ostatnio wydanym zbiorze "Współczesny bajarz polski"  niektóre ze znanych baśni opowiedziała czytelnikom na nowo. Zrobiła to z humorem i w "Kulturotece" Polskiego Radia Dzieciom przyznała się,że lubi wiele z opisanych przez siebie historii - choćby "Królewnę Strzygę", "Ucznia czarnoksiężnika" czy "Siostrzyczkę" wcześniej znaną jako opowieść o siedmiu krukach.
rozwiń zwiń